(0266) 281 10 10
Devlet Destekli Türkiye’de ilk Küçük Sanayi Sitesi “Marangozlar Sitesi”

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur’un girişimleri ile kurulan S.S. Altıeylül Ağaç İşleri Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi tarafından devlet desteği ile Organize Sanayi Bölgesi’ne inşa edilecek olan Marangozlar Sitesi için müteahhit firma ile imzalar atıldı. İmza töreninde konuşan Başkan Uğur, kurulacak olan sitenin Türkiye’de örnek olacağını söyledi.Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından kredilendirilen Türkiye’de ilk Küçük Sanayi Sitesi olma özelliği taşıyan yeni Marangozlar Sitesi’nin imza töreni Balıkesir Sanayi Odası Toplantı Salonu’nda düzenlendi.

ORGANİZE SANAYİ VE KÜÇÜK SANAYİ SİTELERİ ENTEGRE OLACAK

İmza töreni öncesi bir konuşma yapan Balıkesir Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur, imza törenlerinin ekonominin büyümesi, ekmeğin artması ve iş ve aşın büyümesi anlamına geldiğini söyledi. Balıkesir Sanayi Odası, Ticaret Odası ve Organize Sanayi Bölgesi olarak bugüne kadar üç ana prensiple çalıştıklarını belirten Uğur, “Bunların birincisi mesleki eğitim alanında ciddi bir çalışma yapmak. Bunun için Organize Sanayi Bölgesi’nde atölye çalışmamız var. 2 ay içinde açılacak. İkincisi de sanayicinin ve üreticinin lojistik imkânlarını geliştirmek adına çalışmalar yapıyoruz. Üçüncü olarak da Organize Sanayilerin, Küçük sanayi Sitelerine entegre olması. Çünkü yan sanayinin de gelişmesini istiyoruz. Balıkesir’de en büyük sıkıntı bu. KSS’ler OSB ile birlikte çalışırsa entegre olup, sanayi hızla büyüyor. Bunun ilk örneğini marangozlar Sitesi ile başlıyoruz. 2.si’de OSB kuzeyinde Küçük sanayi Sitesi çalışmamız var” diye konuştu.

BAŞKAN UĞUR: “BALIKESİR TÜRKİYE’YE ÖRNEK OLDU”

İmza töreni öncesi bir konuşmada Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur yaptı. Balıkesir’in imar planlarını yaparken, Organize Sanayi Bölgesi ile Küçük Sanayi Sitelerini yan yana planladıklarını belirten Başkan Uğur şöyle konuştu:

“Yeni bir Küçük Sanayi Sitesi Kooperatifini kurduk. Aynı bu modelle bizim esnafımıza sanatkarımızla uygun, büyüklük, yükseklikte uygun bir sanayi sitesi daha geliyor. İstiyoruz ki Organize Sanayiler ile Küçük sanayi Sitelerine birbirine yardımcı üretimde olsun. İnşallah bunların hepsini burada toplayacağız. Organize Sanayi Bölgesi’nde daha 1000 istihdam sağlanacak. En kısa zamanda bunlar bitmiş olacak. Marangozlarla başka işimizde var. Çay Deresi’ni yaparken hayal görüyorsunuz dediler. Sonra yavaş yavaş inanmaya başladılar. Şimdi su doldu 5 milyon balık var. Marangozların bulunduğu yeri de dönüştüreceğiz. Marangoz Sitesi yapılıncaya kadar Balıkesirspor tesisleri yanında bir ay içinde dükkanlarınız hazır. Sizde organize olun Avlu’nun karşısını hemen dönüştürelim” şeklinde konuştu.

Yeni yatırımcıların çalışanlarının Balıkesir’de konaklamasını istediklerini belirten Başkan Uğur, Balıkesir’de çalışıp haftasonu kimsenin diğer kentlere gitmesini istemediklerini söyledi. Başkan Uğur esnafın ekmeğinin bu şekilde büyüyeceğini belirtti.

VALİ YAZICI: “BALIKESİR SANAYİNİN ÖNEMLİ KENTLERİNDEN BİRİ OLACAK”

Son olarak ise Vali Ersin Yazıcı bir konuşma yaparak, yeni bir yatırım için daha bir araya geldiklerini söyledi. Şehrin ekonomi ve sanayisini büyütecek bir vesile için bir araya geldiklerini ifade eden Vali Yazıcı, “Küçük esnafımızın sanayici ile birlikte ortak çalışma yapıp üretim yapacağı, maddi anlamda, her türlü anlamda sanayi ve ticaretin yoğunlaştığı bu bölgede doğru ve isabetli bir iş yapılıyor. Hükümetimiz burada lojistik köy oluşturmuş. Bunun manasını biliyorsunuz. Türkiye’de belli yerlere yapıldı. Gelecek vadeden, ekonomisi ve sanayisi büyüyecek olan yerlere yapılıyor lojistik köyler. Bir kere Balıkesir Allah’ın izni ile çok yakın gelecekte Türkiye’nin sanayi anlamında önemli kentlerinden olacak. 20 şehirden bahsedeceksek bir tanesi Balıkesir olacak” dedi.