(0266) 281 10 10
VALİ HASAN ŞILDAK BAŞKANLIĞINDA BALOSB’DE İLK MÜTEŞEBBİS HEYET TOPLANTISI YAPILDI

       Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Müteşebbis Heyet Toplantısı, Vali Hasan ŞILDAK başkanlığında ilk kez yapıldı. Bölge Müdürü Mesut Eray tarafından Müteşebbis heyet üyeleri ve Bölge Müdürlüğü birim sorumluları takdim edilirken, Balıkesir OSB’de; yürütülen ana faaliyetler ve projelerin son durumları hakkında bilgi verildi. Toplantıda konuşan Vali Hasan Şıldak, Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi'nin kalkınması ve büyümesi için gerekli her türlü desteği sağlayacaklarını belirtti. Organize Sanayi bölgesinde kurulacak olan Gümrük Müdürlüğünün yatırımcıları BALOSB’ye çekmek açısından önemli olduğunu belirten Vali Şıldak; genişleme süreci kapsamında kamulaştırma faaliyetleri ile altyapı inşaatının tamamlanarakyatırımcıya sanayi parsellerinin ivedilikle sunulması gerektiğini belirtti. Şehrin kalkınma ivmesinin artırılması ve ekonomik rakamların yukarı çekilebilmesi için yerel yönetim ve sanayici ile birlikte hareket edeceklerini ifade etti. Müteşebbis heyet toplantısından sonra yönetim kurulu toplantısı yapıldı ve diğer gündem maddeleri görüşüldü.

          Müteakiben Balıkesir Sanayi Odası’na iade-i ziyarette bulunan Vali Şıldak’ı Sanayi Odası Başkanı Hasan Ali Eğinlioğlu ile meclis üyelerinin bulunduğu heyet ağırladı.

         Önümüzdeki günlerde açılışının yapılması planlanan BALOSB Mesleki ve Teknik Eğitim Merkezi’ni (BALOSB MESTEM); ziyaret eden Vali Şıldak’aBalıkesir Organize Sanayi Bölge Müdürü Mesut Eray tarafından atölyeler gezdirildi. Mesleki eğitimin önemine dikkat çeken Vali Şıldak MESTEM de bulunan 5 atölye ve 5 derslik ile açılacak kurslar ve eğitimler hakkında bilgi edindi. Daha sonra Vali Şıldak,Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ile birlikte Metal Teknolojileri atölyesinde bulunan kaynak simülasyonunu kullanarak atölyede ilk kaynak faaliyetini yaptı.

         Balıkesir OSB’de bulunan fabrikaları da ziyaret eden Vali Şıldak ilk olarak OSB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ile birlikte Yarış Kabin fabrikasına gitti. Yarış Kabin San. ve Tic. A.Ş.  Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Yarış tarafından karşılanan Vali Şıldak üretim bandındaki kabinleri inceledi. Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu içinde yer alan ve Balıkesir’in gururu olan Yarış Kabin gibi firmaların çoğalması gerektiğini ifade eden Vali Şıldak “ ülke ekonomisine katkı sağlamak için çalışan ve üreten fabrikaların önemli olduğunu,” söyledi. Ardından Kalekim Kimyevi Maddeler San. ve Tic. A.Ş. ‘ni ziyaret eden Vali Şıldak Fabrika Müdürü Sedat Altınay’dan fabrika hakkında bilgi aldı. 2018 yılında Balıkesir OSB’de üretime başlayan fabrikanın Balıkesir ayağında Bi’Boya markası ile ülke ve dünyada açılım yapmış olduğu belirtildi. Vali Şıldak ; BALOSB de yapmış olduğu ziyaretlerin de Yönetim Kurulu Başkan Vekili Hüseyin Bekki ile Bölge Müdürü Mesut Eray’da eşlik etti. Vali Şıldak ayrılırken çalışmalardan duyduğu memnuniyeti ifade ederek ulaşım avantajları, güçlü yönetimi, dinamik yapısı ve yüksek hizmet kalitesi ile Balıkesir Organize Sanayi Bölgesinin şehre ve ülkesine ekonomik değerlerine katkı vermeye hazır olduğunu belirterek sürekli fabrika ziyaretlerinde bulunacaklarını ve sanayici ile birlikte koordineli bir şekilde çalışacaklarını ifade etti.